Неколико „цртица“ са недавно одржане трибине грађана Качарева 3. фебруара у организацији неформалне групе грађана „Заједно село“!
АСФАЛТИРАЊЕ АСФАЛТА – Једана од примедби на, не баш логично трошење пара из градског буџета, односила се на асфалтирање већ асфалтиране Првомајске и Улице Народног фронта крајем прошле године. Није спорно да је нови асфалт, равнији, сјајнији, маснији, лепши, са све сређеним банкинама, већ се примедба односила на тачно запажање, да је и стари асфалт могао да издржи сигурно још деценију-две, а да се новац за асфалтирање асфалта, могао потрошити за приоритетније ствари, рецимо за канализацију.
Представници Месне заједнице су одговорили да је асфалтирање урадио Град Панчево и да на ово нису могли да утичу.
Шта рећи – Ваљда је у Панчеву у неком буџаку претакао асфалт, па да се не баци, `ајд зацрни битуменом мало Качаревце! Не мари што то није ни близу ономе што је Качареву потребније, а изгледа, да није ни важно што нема ко да градским оцима каже шта су качаревачки комунални приоритети.
ГРАДОНАЧЕЛНИК У ЦАЈТНОТУ – Крајем прошле године, група грађана , који су били организатори трибине у прошлу суботу, са представницима Месне заједнице, добили су чврсто обећање од Александра Стевановића, градоначелника Панчева, да ће почетком ове године, а најкасније у фебруару, почети са изношењем смећа са качаревачке депоније, како би се смањило загађење ваздуха и тла и умањили ризици од пожара.
Фебруар већ цури, градоначелнику прети цајтнот и пад заставице.
ОПРАШТАМО „КРАЂУ“ ИДЕЈЕ – На неком од скупова Удружења грађана – КАЧАРЕВО ОПШТИНА, током прошле године, чуо се и предлог да је Атмосферска (кишна) канализација, сада у лошем стању и да се обавезно мора довести у исправно стање, како би се атмосферске воде „спровеле“ из места, чиме би се значајно смањио доток воде у септичке јаме. Иначе, нивелисаном мрежом уличних канала у току асфалтирања пре више од пет деценија, атмосферск канализација је потпуно урађена. У међувремену, успели смо и то да покваримо.
Ипак, овај предлог је допро до одговорних у Месној заједници. Опраштамо „крађу“ идеје, само нека ураде посао.
ЈЕЗЕРО ГУТА НАЈВИШЕ – Ове године, како смо чули на скупу, највише пара од дотиране суме из Града од 6 милиона динара за рад Месне заједнице, „прогутаће“ језеро, око 2 милиона. Ово неће бити довољно, јер се мора намаћи још приближно толико, ако желимо да се окупамо у летњим месецима.
Предлажем да ово максимално искористимо, јер паре нису мале. Дакле, драги Качаревци сви на језеро – деца у плићак, на љуљашке, клацклице, млади да покажу своје бицепсе, трицепсе и лепа тела, пензионери у „кардио“- шетње, па на освежење у ресторан и нека све прекрије мирис роштиљског меса са брда.
Искористимо ово, јер када се обезбеде све употребне дозволе и легализује рад Спортско рекреационог центра, што сада немамамо, 4 милиона ће бити мало.
ПРЕПЕК-ВОДА – „Биваторијуми“, наше јавне чесме, нису баш јефтине за одржавање. На њих ће се потрошити близу милион динара ове године. Два пута филтрирана вода, има своју цену. Препек-вода тражи своје филтере, сензоре и остала чудеса. Био сам убеђен да ће се прикључењем на градски водовод, „биваторијуми“ затворити, а ова лепа кућица у центру привести некој другој намени. Сада почињем да сумњам у квалитет чесмоваче и увек се жацнем када у кући пијем воду.
Да ли да купим канистер за препек-воду, питање је сад!?
ГРАД СЕ ПИТА – Од фекалне канализације ништа.
Град се пита за ову капиталну инвестицију која се за Качарео мери сумом од око 2 милиона евра, рекоше представници Месне заједнице.
Паре јесу велике, као и један динар, ако га немаш. Међутим, буџет Панчева за ову годину износи 95,5 милиона евра. Пара има, а оно што је приоритетна комунална инвестиција Качарева је 47. део буџета Града.