„Округли сто“ Удружења грађана – Качарево општина, о бржем комуналном развоју
Нит која је повезивала излагања свих учесника „округлог стола“, на тему – „Могућности бржег комуналног развоја Качарева“, у организацији Удружења грађана – Качарево општина, који је одржан 4. новембра у Гранд ресторану у Качареву, своди се на преко потребну децентрализацију и „спуштање власти“ са градских панчевачких висина, уз неминовно вишеструко веће издвајање новца из буџета Града, за развој комуналне инфраструктуре Качарева, која је већ деценијама у парлогу.
То се може урадити кроз статусни искорак од садашње јалове Месне заједнице, на ниво општине Качарево, што и јесте крајњи циљ, како је у уводном излагању рекао Војо Кркобабић, председник, али и остали представници Удружења –Качарево општина: Душан Декић, Славко Ристовски и Васо Кркобабић. Међуфазе до остварења овог циља, објаснили су чланови овог Удружења, подразумевају корените промене односа Града према Качареву, а то значи годишњи и четворогодишњи плански развој, професионално обављање свих комуналних послова и инвестирање по приоритету. А у Качареву то су: измештање дивље депоније, наставак изградње започете канализације, хитно решавање аерозагађења чије је извориште оближња фарма свиња, уређење гробља, побољшање безбедности у саобраћају и на десетине других послова који се само множе. Најкраће речено, до повољнијих организационих и статусних решења, неопходно је шире отворити буџетске славине за решавање комуналних недаћа, а на знатно веће буџетске комуналне инвестиције, Качаревци и те како полажу право јер су по висини издвајања средстава за буџет међу првима у Граду, став је Удружења грађана – Качарево општина.
Од близу 30 учесника овог добро организованог скупа о предложеној теми, свој суд је изнело још 10 саговорника, 7 из Качарева и 3 представника гостију.
Ана Свилар једна од најагилнијих младих која се истиче спремношћу за конкретне акције и уз сталан ангажман преко друштвених мрежа, говорила је о небризи и катастрофалним приликама у вези дивље депоније, Милан Косановић је истакао да је последњи тренутак да кроз добро осмишљене статусне промене Качарево крене ка одрживом комуналном развоју, Драган Лечић, је у потпуности подржао програм Удружења за формирање општине и предложио израду елабората о оправданости оваквог пута, Стево Димитријевски је говорио да су и сами Качаревци саучесници у комуналној парализи села, јер се на време нису прилагодили насталим променама у којима месне заједнице више не могу суштински утицати на капитални комунални развој, па је нагласио да нам следе још суморнији дани уколико се не отворе буџетски канали финансирања из Града, Раде Вукојевић, је такође поздравио план за формирање општине и навео низ комуналних проблема чије се решавање више не сме одлагати, Марко Вукомановић се заложио да се општине формирају и у другим месним заједницама, где за такве статусне промене има економског оправдања, јер тако би били успешнији у наступу према Граду, Покрајини и Републици, док је Сима Греговић мишљења да се и у садашњим условим може много више урадити, али људи који се баве комуналним пословима у месту, морају се одликовати посвећеношћу и пофесионалношћу и критичком дистанцом према утицају политичких партија, што сада није случај. Додао је такође да се не сме дозволити да Качарево у Скупштини града има мање од 4 одборника и да њихова сарадња и комуникација са члановим Скупштине и Савета Месне заједнице мора бити тако синхронизована да се интереси грађана морају веродостојно заступати у градским органима власти, као и то да се финансијска средства могу обезбеђивати и из Покрајине, Републике и других фондова, укључујући и оне из Европске уније.
„Округлом столу“ у Качареву одазвали су се представници Социјалистичке партије Србије и ПУПС-а.
Дејан Бацковић, преседник Градског одбора СПС-а у Панчеву, нагласио је да је програм Удружења грађана – Качарево општина, скоро у потпуности компатибилан са решавањем локалних комуналних проблема у програму социјалиста и да ће ова странка подржати све акције Качареваца и да је отворена за сваку врсту помоћи и сарадње.
Издвајање из буџета Града за комуналне потребе Качарева, по обиму, заиста не одговара садашњем реалном стању комуналне опремљености Качарева, рекао је Жарко Дакић, члан СПС и градски већник за…? Истакао је да је притисак на места одлучивања у Граду, добар пут за реализацију циљева Качареваца, али много упутније је да се са програм Удружења грађана, политички артикулише и да се тако са још више енергије, кроз институције система започне остваривање зацртаних циљева.
Синиша Којић, гост из Банатског Новог Села и добар познавалац комуналног живота месних заједница ван Града у последњим деценијама, сматра да програм Удружења грађана – Качарево општина, треба проширити и у њега укључити и још нека насељена места.
На „округлом столу“ у Качареву, нису учествовали представници свих нивоа власти, од Месне заједнице до Управе Града , као и представници Српске напредне странке, иако су сви били позвани.