Заиста, коме је данас теже?
Старим људима, нама пензионерима, којима наталожени седименти разних стресова круне кичму и мраче ум, или младима који су спремни, боље рећи приморани, да на добровољно-принудној бази, започну са таложењем својих стресних животних оброка.
Питање је умесно, почива и на личној искуственој провери.
Од првих промишаља о одласку у пензију и првих пензионерских дана, нисам срео младог човека који није рекао;
Благо теби, одлазиш (отишао си) из овог хаоса!
Најпре сам мислио да су то лепо вапитана деца и речи поштовања омладине према седој коси, али када сам сабрао те млађане коментаре, закључио сам да млади заиста тако мисле, и посебно наглашавају речи – „овај хаос“.
По цену да зазвечим као разочарани комуниста из времена када се често понављала реченица – На младима свет остаје – не може се рећи да млади данас нису у праву када користе ове речи за животну свакодневицу.
У тој некадашњој изреци, која је, да се не лажемо, била натопљена идеологијом, било је много прозирних и неискрених подука типа: не журите, слушајте старије и искусније, само ви вредно радите, нема потребе за превеликим амбицијама, доћи ће и ваше време, стрпите се, на првом животном степенику сте а хоћете све, морате још да учите, и ми смо чекали наш тренутак …
Битно обележје тог времена и то памтимо ми старији, је да је укупан друштвени амбијент био такав да се поштеније вредновао рад. Рад јесте тада био део укупног идеолошког култа, али је био и заштићен и потпомогунт од Устава државе, до нижих законских прописа. Било је ту великог раскорака између онога што се јавно говорило и проповедало и онога што се догађало у реалности, али, чини се да је постојао неки друштвени склад, кога сада нема.
У оваквом миљеу запосленом човеку рад је, ипак, обезбеђивао бар основну сигурност. Радећи, млади су тада могли да планирају своју каријеру, да се посвете породици и као добри радници буду препознатљиви појединци у друштву.
Личне амбиције, посвећеност послу, жеља за напретком и сталним учењем тада су биле на цени. Ондашњи управљачи нашим животими, чини се, у том личном прегнућу видели су и опште добро, а не само појединачни интерес.
Знам, друго је време, живимо у различитим системима, све се окренуло на тумбе. Ми из генерације 54 смо и сведоци и заморчићи.
Све то што нам се збило да се објаснити и разумети, али како време одмиче, ово што нам се догађа све се теже може оправдати.
Пре 40 година млади нису ни размишљали о пензији, а сада би се радо мењали са старијима. Уствари, млади код старијих препознају сигурност коју они немају, а та сигурност почива на дугогодишњем раду, што је за данашње генерације младих пуста жеља. Ту је и та финансијска цркавица (пензија) награда за минули рад, која последњих година, ето, редовно стиже пензионерима, а део тих скромних пара често се одваја и за потомке који пристојног посла немају.
Дефиниција рада у теорији и сада гласи –„Рад је свесна и сврсисходна делатност којом човек обезбеђује себи и својој породици…“
Невоља је што таквог рада сада нема. Тачније све га је мање.
Дефиниција рада сада је у пракси допуњена, и челично заштићена бројним параграфима, али сада не у корист запослених. Рад је и даље „свесна и сврсисходна делатност“, али у искључивом интересу послодавца.
Време у коме данас живимо до савршенства је извајало лик најамника из периода првобитне акумулације капитала у 19. векu. Коме је тежак Марксов „Капитала“, има и Дикенса и разумеће како нам је данас.
До посла на неодређено време све je теже доћи. Углавном се ради на одређено време, по исказаним потребама послодавца, сезонски, на позив, може и од куће, (само да газда не даје паре за превоз, да не греје радни простор и не даје кинту-две за топли оброк).
Без обзира да ли се ради о сталном или привременом запослењу, радни дан је само на папиру осам сати, а рмбање траје док послодавац не каже доста, а њима никада доста. На боловање не смеш да идеш и када ти очи испадају. Зарада мала, најчешће минималац који је опорезован најнижом стопом, како газда не би и држави дао динар више. Ако је којим случајем најамничка плата већа од минималне, а то углавном зарађују добри мајстори и власници ретких занимања, или факултетски образовани млади кадрови који говоре више језика и знају разноразне друге пословне вештине, опет следи минималац. А у овом случају, као знак добре воље, послодавца најамнику даје и део зараде на руке. Мало више „финансијски поштује“ рад најамника, али опет се ескивира плаћање пореза држави.
Започети самосталан живот, ући у брак и подизати дете је витешка дисциплина код нас. Без финансијске и сваке друге помоћи са стране, то је прилична животна авантура, у коју наши потомци никако да се отисну.
Младима је теже. Они се свакодневно суочавају са животом, а препрека је све више, све су теже и захтевније. Друштво је и сада идеологизовано само на другачији и подлији начин. Нама старијима у младости су убијали веру, али су нам неку наду и оставили, па смо, како тако, претекли кроз ове деценије.
Веру више не бране, али наде је све мање. То сада једнако видимо и ми старији и наша деца.
Истина, сада је мање демагогије него у наше време, па је утолико лакше разумети да се за лични и породични бољитак и за тренутке среће, жестоко мораш борити сам.
Ето то хтедох рећи, ако је то неки наук.
Kome je teže, svima je teško. Relativno sagledavanje stvari. Da li ono živeti u stanju gde se ne razapinjes od plate do sledećeg primanja već lagano uživaš u ,, plodovima svoga rada ili nerada”. Kako ko. U zlatno vreme gde je sve bilo moguće kao i sada. Pripadnica sam studentske generacije devedesetih koja je prošla sve društvene, političke, ekonomske i vojne krize i raspade. Prazne menze sa šargarepom i restovanim krompirom od dva dana. Lepljenje polomljenih prozora debelim folijama na faksu. Bez grejanja sati provedeni u jaknama u amfiteatru. Mislili smo, biće bolje. Pa bombardovanje, naša mladost pod ruševinama umesto putovanja, izlazaka, žurki. Oporavak…….. koji trajeee. Na mladima svet ostaje. Gledam studente, razdragane, pune elana da osvoje svet. Tu su mladi ljudi koli žele po završetku srednje stručnih škola da rade u struci. Ko ima sreće, mnogo sreće a bogami i da neko zalegne za njega, mozda i upadne u neku firmu na određeno, beskrajno određeno…. dok se neko ne penzioni se ili ne manjka prirodnim putem.
Svakako ona bezbrižna generacija s’ početka priče je imala privilegije stabilnije ekonomije, ja laik tako mislim. Ali, njima je teško jer po onoj najgora kletva je,, dabogda imao pa nemao”ili u ovom slučaju manje imao. Svakako ta generacija sada gaji svoj podmladak i pomaže sa koliko toliko solidnim penzijama. Ovo mladog sveta sada uglavnom o penziji i ne razmišlja jer veruje u druge sisteme obezbeđivanja za starost. Pametni!!! Rodjeni za novo, ludo vreme!
Marijana