О „5-ГЕ“ мрежи и осталим „Г“ мрежама не знам много. Тек толико да нам оне, уз непознату количину негативног утицаја на психофизичко здравље и животну околину, омогућавају брзу комуникацију са другим људима у било ком крају планете.
За сада немам неке видљиве здравствене тегобе и не тресем главом због честе употребе „паметног“ мобилног телефона, али могу да потврдим да је ствар корисна.
Ова, код нас још увек неинсталирана „5-ГЕ“ мрежа, како кажу, требало би да доносе револуцију – још бржу комуникацију и незаустављив продор вештачке интелигенције у наше животе. Све би се радило брже, прецизније, поузданије, безбедније и престала би потреба за већином, још преосталих, тешких послова, који се данас без непосредне улоге човека не могу обавити.
Не знам кад, али ово ће се сигурно догодити. Уствари, досадашњим технолошким развојем, ово се и до сада непрестано догађало и догађа, а у последњих 50 година се само рапидно убрзало.
Брзим технолошким развојем и сада све присутнијом дигитализацијом, догодиће нам се и „5-ГЕ“.
Можемо ми да се бунимо, вичемо на власт, тучемо с полицијом, палимо Скупштину, али нас у овом случају нико неће ни питати.
А као да су нас до сада и питали!
Хајде да се само присетимо како је досадашња модернизација „прогутала“ различите послове.
Осамдесетих година прошлог века у свим фирмама, пардон, радним организацијама, било је разних: референата, дактилографа, билансиста, контиста, курира, обрачунаца за ово и оно, обичних и стручних сарадника… Већ 30 година ове послове ретко где можете наћи. Нове систематизације послова и радних задатака више их не препознају.
Сећам се тих година у панчевачкој Индустрији стакла били су систематизовани послови и радни задаци под називом – „Сито и решето“. У технолошком процесу производње једне врсте техничких стакала, ово су биле важне радне операције. Онда су купљене неке „паметније“ машине и нестаде сита и решета.
„Сено и слама“ такође су били неопходни послови у ручној резаоници где се у дрвене сандуке паковала једна врста стакла које се извозило. Радник, носилац занимања – „Сено – слама“, убацивао је комадиће сасушене траве или плеве између стаклених плоча како би се избегао лом у транспорту.
Последњих година, осим разних фела менаџера за ове и оне послове, на цени су и нјвише се траже стручњаци у сектору информационих технологија.
Не бих знао шта то све раде људи у овој области, али траже се: Програмери, Це програмери, Јава програмери, САП програмери, Пе-Ха-Пе програмери, Веб дизајнери, администратори базе података, систем администратори, софтвер инжењери, консултанти, Веб мастери…
Са продором вештачке интелигенције и „5-ГЕ“ мреже, нисам сигуран да је власницима ових занимањима обезбеђен дуг живот на овим радни местима.
Они ће само боље разумети зашто за њиховим знањем и вештинама више неће бити потребе, а остали нека се сете „сита и решета“ и „сена и сламе“.
Volela bih da mi bar nešto sa ovim mrežama bude jasno. Bolje ništa ne znati i ne pitati. Manje znanja, nema glavobolja. Srećno onima koji shvate ali bez glavobolja!!!